top of page
DrewnoGdańskRozbiórka.png

Historia dekoru

Dekor „Amberwood“ z kolekcji Schattdecor jest swoistym hołdem i nawiązaniem do historycznego miejsca jakim jest Wyspa Spichrzów w Gdańsku. Powstał on we współpracy firmy Schattdecor
z gdańską marką Divadlo, właśnie na bazie materiału pochodzącego z pali fundamentowych dawnych spichlerzy, odzyskanego w ramach rozbiórek starych zabudowań w latach 2013-2015.

Matthäus_Deisch_-_Wyspa_Spichrzów_w_Gdań

Odzyskany materiał używany był kilkaset lat temu – między XIII i XVI wiekiem – do wytworzenia pali zanurzonych
w wodzie, na których oparty był cały ciężar infrastruktury portowo-przemysłowej. Oprócz dużego obciążenia, konstrukcja narażona była na bardzo zmienne warunki atmosferyczne i przez lata zanurzona była w wodzie.
Czas i specyficzne warunki spowodowały w drewnie nieodwracalne zmiany: gęste usłojenie drewna nabrało niepowtarzalnej wręcz barwy.

Materiałem tym zainteresował się i uchronił od zniszczenia Adam Stadnik założyciel marki DIVADLO.

Około 2013 roku trafiłem na wyjątkowe drewno z rozbiórek z Wyspy Spichrzów. Wyjątkowe z wielu przyczyn: pochodzi z pali fundamentowych, które były zanurzone wodzie przez setki lat. (...)
I udało nam się niewielką część tych pali fundamentowych uzyskać.

Pojawiła się pasja do tego drewna, bo było szczególne raz ze względu na wiek a dwa koloryt, kolorystykę. Jest ona przebogata, niepowtarzalna. To są główne cechy, które powodują, że mamy do czynienia z materiałem absolutnie wyjątkowym. Przy współpracy
z Schattdecor pojawia się możliwość zachowania tego materiału, rozpropagowania go na szerszą skalę. To z czym my nie mogliśmy sobie poradzić, czyli zachowanie tego materiału na dłużej, przy współpracy z Schattdecor stało się możliwe. 
 

Adam Stadnik | Założyciel marki Divaldo

"

Adam Stadnik 2.jpg

„Rosnąca różnorodność stylów oraz wzrastająca prędkość naszego życia, duża ilość bodźców z jakimi mamy na co dzień do czynienia sprawia, że tęsknota za autentycznymi i naturalnymi materiałami jest coraz większa. Dlatego z wielkim zainteresowaniem sięgnęliśmy po wyjątkowe w wyrazie, wielowiekowe drewno z pali fundamentów gdańskich spichlerzy". – mówi Małgorzata Sarnicka, Menedżer Klienta Schattdecor Sp. z o.o., zaangażowana w projekt Amberwood.

 

Kontrasty pomiędzy bardzo bogatymi szarościami, nuty żółci i zieleni tworzą harmonijną i niepowtarzalną powierzchnię.

 

„Jest to wielka satysfakcja i zaszczyt dla nas, że mogliśmy użyć naszej dzisiejszej technologii po to, by zachować kawałek historycznego materiału z Gdańska sprzed wieków. Wyselekcjonowanego dawno temu surowca do budowy spichlerzy, który pokonał tak długą drogę życia i jest dostępny i dziś” – podkreśla Małgorzata Sarnicka.

Naszym celem jest tworzenie powierzchni o charakterze autentycznym w wysokiej jakości, ale zachowanie charakterystycznych, już prawie kończących się surowców
z historią to też obowiązek wpisany w nasze zadania 
  mówi Claudia Küchen, której zdaniem dekor Amberwood doskonale spełni swoją rolę we wnętrzach klasycznych
i nowoczesnych.

Claudia Küchen | Członek Zarządu Design i Marketing, Schattdecor Thansau

klaudia.jpeg

W 2020 roku dekor ten otrzymał nagrodę w międzynarodowym konkursie „TOP DESIGN award”, która przyznawana jest innowacyjnemu wzornictwu na najwyższym poziomie. W tym samym roku otrzymał także rekomendację Instytutu Wzornictwa Przemysłowego do finału konkursu „Dobry Wzór”.

top-design-kolko-zielone-rgb-300x300.jpg
produkt-rekomendowany_dw_2020jpg.jpg
bottom of page